Spis treści:
2. Jakie są przyczyny sarkoidozy?
3. Jak przebiega diagnostyka sarkoidozy?
4. Jakie są objawy sarkoidozy?
5. Jakie są metody leczenia sarkoidozy?
1. Wstęp
Sarkoidoza to choroba zapalna, która obejmuje wiele narządów w organizmie, ale przede wszystkim płuca i węzły chłonne. U chorych na sarkoidozę powstają nieprawidłowe twory, zwane ziarniniakami, zawierające tkanki objęte stanem zapalnym. Tworzące się ziarniniaki zaburzają strukturę i funkcjonowanie narządów. W około 90% przypadków sarkoidoza dotyczy płuc. Obraz kliniczny i ciężkość przebiegu choroby mogą być bardzo różne. W niektórych przypadkach choroba ustępuje samoistnie. U części chorych sarkoidoza utrzymuje się na stałym poziomie, u innych postępuje. Na sarkoidozę chorują ludzie w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy młodych dorosłych w wieku 20-40 lat. Szacuje się, że na świecie jest około 1,2 mln chorych na sarkoidozę.
2. Jakie są przyczyny sarkoidozy?
Dokładna przyczyna sarkoidozy nie jest znana. Być może ma podłoże autoimmunologiczne, czyli związane z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego.
3. Jak przebiega diagnostyka sarkoidozy?
Podczas pierwszej wizyty lekarz zbiera dokładny wywiad, przeprowadza badanie przedmiotowe i decyduje o wykonaniu badań dodatkowych. Do najczęściej zlecanych badań przydatnych w diagnostyce sarkoidozy należą:
-
zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej – pozwala wykryć zmiany w płucach lub węzłach chłonnych
-
tomografia komputerowa – umożliwia dokładniejsze zobrazowanie płuc i węzłów chłonnych niż zdjęcie rentgenowskie
-
badania czynnościowe układu oddechowego
-
bronchoskopia – umożliwia zbadanie oskrzeli oraz wykonanie biopsji – czyli pobranie fragmentu tkankowego do badania mikroskopowego
4. Jakie są objawy sarkoidozy?
Objawy sarkoidozy zależą od tego, który narząd jest objęty chorobą. Do najczęstszych objawów należą:
-
zmęczenie
-
podwyższona temperatura ciała
-
powiększenie węzłów chłonnych
-
spadek masy ciała
-
ból i obrzęk stawów
-
przewlekły suchy kaszel
-
duszność
-
ból w klatce piersiowej
-
zmiany skórne, takie jak: rumień guzowaty, owrzodzenia, odbarwienia lub zaczerwienienie skóry, grudki i guzki w obrębie starych blizn
-
objawy ze strony gałek ocznych: nieostre widzenie, ból, pieczenie, świąd, zaczerwienienie oczu, nadwrażliwość na światło
-
kołatanie serca
-
nieregularny rytm serca
5. Jakie są metody leczenia sarkoidozy?
Nie ma leczenia przyczynowego sarkoidozy, ale na szczęście w części przypadków choroba ustępuje samoistnie. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne oraz zaleca się modyfikację stylu życia. Najczęściej stosowanymi lekami są kortykosteroidy, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości takie jak zmęczenie i kaszel. Do innych stosowanych leków należą m.in.: metotreksat, hydroksychlorochina.
Chorym zaleca się zdrowy tryb życia, uwzględniający:
-
regularne kontrole u lekarza
-
zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa
-
przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów
-
spanie 6-8 godzin dziennie
-
regularny wysiłek fizyczny
-
utrzymywanie odpowiedniej masy ciała
-
rzucenie palenia papierosów
Jeżeli występują u Ciebie objawy przypominające sarkoidozę, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą reumatologiem z naszej placówki, by postawić właściwą diagnozę i szybko rozpocząć leczenie.