Polimialgia reumatyczna

Spis treści:

1. Wstęp

2. Jakie są przyczyny polimialgii reumatycznej?

3. Jakie są objawy polimialgii reumatycznej?

4. Jak przebiega diagnostyka polimialgii reumatycznej?

5. Jakie są metody leczenia polimialgii reumatycznej?

 

1. Wstęp

Polimialgia reumatyczna to schorzenie powodujące ból i sztywność mięśni szyi, obręczy barkowej i bioder. Choroba ta należy do grupy układowych chorób tkanki łącznej. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i zwykle występuje u osób powyżej 50 roku życia. Głównym objawem polimialgii jest sztywność mięśni występująca po dłuższym odpoczynku. Do innych objawów należą m.in.: gorączka, osłabienie i spadek masy ciała.

 

2. Jakie są przyczyny polimialgii reumatycznej?

Przyczyna rozwoju polimialgii nie jest znana, ale jej występowanie ma związek z wiekiem i płcią. Polimialgia dotyczy głównie osób po 50 roku życia, częściej kobiet. Ponadto uważa się, że polimialgia może mieć podłoże genetyczne. Niektórzy sugerują jej związek z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi oraz paleniem tytoniu.

 

3. Jakie są objawy polimialgii reumatycznej?

Najczęstszym objawem polimialgii reumatycznej jest sztywność i ból w obrębie mięśni obręczy barkowej, biodrowej, szyi i karku. Sztywność zwykle jest najsilniejsza rano zaraz po przebudzeniu i zmniejsza się po około 45 minutach aktywności. Do innych dolegliwości występujących u chorych z polimialgią należą:

  • silne zmęczenie

  • utrata apetytu

  • spadek masy ciała

  • depresja

  • ogólne złe samopoczucie

  • stan podgorączkowy

Na ilustracji zaznaczono obszary, w obrębie których chorzy na polimialgię odczuwają ból i sztywność mięśni
Na ilustracji zaznaczono obszary, w obrębie których chorzy na polimialgię odczuwają ból i sztywność mięśni

 

4. Jak przebiega diagnostyka polimialgii reumatycznej?

Podczas wizyty lekarz zbiera dokładny wywiad chorobowy, przeprowadza badanie przedmiotowe i zleca badania dodatkowe, takie jak:

  • OB – zwykle jest przyspieszone

  • CRP – zwykle jest podwyższone

  • fosfataza alkaliczna – zwykle jej aktywność jest zwiększona

  • badania obrazowe:

    • USG

    • rezonans magnetyczny

 

5. Jakie są metody leczenia polimialgii reumatycznej?

Głównym lekiem stosowanym w terapii polimialgii reumatycznej jest prednizon, należący do grupy glikokortykosteroidów. Chorzy zwykle zauważają poprawę już po kilku dniach, ale często konieczne jest długotrwałe leczenie. Do innych leków, które stosuje się w leczeniu polimialgii reumatycznej, należą: metotreksat i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 

Jeżeli występują u Ciebie objawy przypominające polimialgię reumatyczną, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą reumatologiem z naszej placówki, by postawić właściwą diagnozę i szybko rozpocząć leczenie.


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.