Zespół mięśnia gruszkowatego

Spis treści:

  1. Mięsień gruszkowaty
  2. Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego
  3. Diagnoza
  4. Leczenie
  5. Profilaktyka

 

Mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty jest płaskim, niewielkim mięśniem zlokalizowanym w okolicy pośladkowej w pobliżu górnej części stawu biodrowego. Jest on bardzo  istotny w czasie ruchu naszego ciała, gdyż stabilizuje staw biodrowy. W okolicy mięśnia gruszkowatego znajduje się nerw kulszowy. U niektórych osób nerw ten przebiega pod spodem, a u niewielkiej grupy osób bezpośrednio przez mięsień. Ucisk ze strony mięśnia będzie prowokował szereg objawów.

 

Objawy

Zespół mięśnia gruszkowatego zazwyczaj zaczyna się bólem, dodatkowo może występować mrowienie lub drętwienie w pośladkach. Ból może być bardzo intensywny i dawać objawy na przebiegu nerwu kulszowego (tak jak w przypadku rwy kulszowej). Ból może być spowodowany długotrwałym siedzeniem w samochodzie, wchodzeniem po schodach, lub wywieraniem silnego, długotrwałego nacisku bezpośrednio na mięsień gruszkowaty. Rwa kulszowa, w większości przypadków, nie jest jednak spowodowana przez  zespół mięśnia gruszkowatego. 

 

Diagnoza

Obecnie nie ma jednoznacznego testu do zdiagnozowania zespołu mięśnia gruszkowatego. W wielu przypadkach powodem wystąpienia tego urazu jest powtarzanie takich czynności jak biegi długodystansowe lub długotrwałe siedzenie. Rozpoznanie zespołu mięśnia gruszkowatego opiera się o rzetelny wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne obejmujące rozmaite czynności manualne mające na celu prowokację bólu mięśnia gruszkowatego. Ponieważ objawy mogą być podobne jak w przypadku np. rwy kulszowej, warto wykonać dodatkowe badania. Zlecenie rezonansu magnetycznego pozwoli wykluczyć inne przyczyny ucisku nerwu kulszowego, takie jak przepuklina dysku.

 

Leczenie

Jeśli ból jest spowodowany przez długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej lub zbyt intensywną aktywność, zaleca się ograniczenie tych czynności. W pierwszej kolejności należy zatem ograniczyć aktywność i zastosować okłady z lodu w celu złagodzenia objawów. Warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który opracuje program ćwiczeń mających na celu zmniejszenia ucisku nerwu kulszowego. Oprócz tego istnieje wiele technik manualnych pomagających złagodzić ból i zwiększyć zakres ruchu. Dodatkowo wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak jonoforeza, z zastosowaniem prądu elektrycznego.  Operacja może być zalecana jako ostateczność. Więcej o metodach leczenia bólu kręgosłupa przeczytasz tutaj

Rozciąganie mięśnia gruszkowatego prawej nogi

 

Profilaktyka

Zespół mięśnia gruszkowatego najczęściej wywołany jest przez intensywne uprawianie sportu i ruch tzn. bieganie czy wykroki, dlatego też ograniczenie tych czynności lub dopracowanie techniki ćwiczeń pozwoli nam pozostać w dobrej formie. Osoby z początkowymi objawami zespołu mięśnia gruszkowatego powinny unikać aktywności związanych z wchodzeniem po schodach oraz podbieganiem na strome zbocza. Zawsze należy pamiętać o rozgrzewce i odpowiednio stopniowanym zwiększaniu intensywności wysiłku. W razie długo utrzymujących się dolegliwości bólowych warto skonsultować swój problem z fizjoterapeutą.

 

Podobne artykuły:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.