Punkty spustowe

Spis treści:

  1. Czym są punkty spustowe ?
  2. Dlaczego powstają punkty spustowe ?
  3. Charakterystyczne objawy dla punktów spustowych
  4. Jak sobie radzić z punktami spustowymi ?

 

Czym jest punkty spustowe ?

Punkt spustowy (trigger point) jest określany jako obszar zwiększonej wrażliwości w obrębie mięśni lub powięzi. Jest on wyczuwalny palpacyjnie jako twardy guzek, lub swego rodzaju "węzeł" w przebiegu włókien mięśniowych czy powięzi. Dotykanie tych punktów może powodować ból rzutowany (specyficzny dla danego mięśnia), ból miejscowy w miejscu dotyku lub nawet reakcje wegetatywne (pocenie się, odruch wymiotny).

Punkty spustowe mogą również występować w innych tkankach takich jak skóra, tkanka tłuszczowa, ścięgna, więzadła, torebka stawowa czy okostna. Nie powodują one jednak bólu rzutowanego.

Dlaczego powstają punkty spustowe ?

Punkty spustowe mają swoje źródło we wszelkiego rodzaju zaburzeniach równowagi – np. w przypadku zaburzenia równowagi mięśniowej między przodem a tyłem ciała w wyniku nieprawidłowej diety (osoby otyłe), punkty spustowe będą obecne w dolnej części pleców, w różnych miejscach, a także zapewne głęboko w jamie brzusznej w mięśniu lędźwiowym.

Możliwe są również sytuacje, w których punkty spustowe w mięśniach pojawiają się wskutek nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych (wątroba, jelito, trzustka).

Do powstania punktów spustowych w dużej mierze przyczyniają się również zaburzenia metaboliczne w mięśniach spowodowane nadmiernym stresem, złą dietą, przetrenowaniem czy na przykład przyjmowaniem jednej pozycji przed komputerem. W trakcie długotrwałego skurczu mięśnia dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego z jednoczesnym zmniejszeniem przepływu krwi, co wpływa na obniżenie dowozu tlenu i energii niezbędnej do prawidłowej pracy. Upośledzona jest również ewakuacja metabolitów przemiany materii. Taki stan utrzymujący się przewlekle prowadzi do powstania punktu spustowego.

Charakterystyczne objawy dla punktów spustowych

W przypadku obecności punktów spustowych może być odczuwalna znaczna sztywność ruchów. Mięśnie, które wykazują obecność punktów spustowych są znacznie osłabione.

Dodatkowym ważnym objawem przemawiającym za obecnością punktów spustowych jest ból rzutowany w sposób charakterystyczny dla danego mięśnia, który jest opisany w specjalnych mapach. Ból pojawia się podczas aktywności, odpoczynku lub badania palpacyjnego punktu.

Jak sobie radzić z punktami spustowymi ?

Dobrym sposobem leczenia  punktów spustowych jest wykonywanie sekwencji ucisków bezpośrednio nad punktem. Czasami może to być trudne do zrobienia na sobie. Należy naciskać skórę (nie pocierać) przez co najmniej 10-15 sekund. Jeśli ból ulega złagodzeniu, kontynuujemy uciskanie, dopóki nie zauważymy znaczącej ulgi. Czasami można do tego celu użyć piłki do tenisa, wałka lub butelki z wodą.

W większości przypadków terapia punktów spustowych jest bardzo skuteczna. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż jeśli nie wyeliminujemy faktycznej przyczyny powstawania punktów maksymalnej bolesności, objawy będą zawsze nawracały.

 

Podobne artykuły:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.