Dry needling (suche igłowanie, sucha igłoterapia)

Spis treści:

  1. Opis metody
  2. Zastosowanie
  3. Dry needling vs akupunktura
  4. Środki ostrożności

 

Igłoterapia sucha jest jedną z technik pracy używanych przez fizjoterapeutów w celu leczenia bólu mięśniowo - powięziowego. Suche igłowanie wykorzystuje specjalne, akupunkturowe igły, które wprowadza ne są przez skórę do mięśni, na których stwierdzono obecność punktów spustowych (obszarów o zwiększonej odpowiedzi bólowej). 

Terapia ta jest nazywana igłoterapią suchą ze względu na fakt, iż igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku, bądź innej substancji do ciała pacjenta.

Należy również zaznaczyć, iż suche igłowanie nie jest akupunkturą.

 

Opis metody

Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły bezpośrednio do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia niewydolnego mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza dokładne badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwość na nacisk oraz miejscowej odpowiedzi drżeniowej.

iglowanie1.jpg

 

Zabieg ten można również wykonać bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła.

Do najważniejszych efektów tej terapii należy zaliczyć przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz przywrócenie prawidłowej biomechaniki układu ruchu.

 

Zastosowanie

Suche igłowanie (dry needling) ma zastosowanie w terapii bólu mięśniowo-powięziowego, a zwłaszcza: ból głowy, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból kręgosłupa szyjnego i piersiowego, kontuzje sportowe.

Bardzo dobre efekty suchego igłowania obserwujemy również w następujących chorobach: „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty”, w bólu w stawie rzepkowo-udowym, „kolano biegacza”, „kolano skoczka”, w bólach biodra i przeciążaniach związanych z uprawianiem sportu (np. zespół pasma biodrowo - piszczelowego, ITBS - IlioTibial Band Syndrome).

Zatem jest to metoda o bardzo szerokim zastosowaniu. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, gdyż w pewnych przypadkach jej rozpoczęcie nie będzie wskazane. Kluczowe dla skuteczności jest wykonanie zabiegu przez doświadczonego fizjoterapeutę. Dlatego zapraszamy do Sport-Med Kraków. 

iglowanie2.jpg

 

Suche igłowanie vs akupunktura

Wiedza na temat skuteczności działania oraz metodyki wykonania zabiegu suchej igłoterapii oparta jest o wieloletnie badania kliniczne w obrębie aparatu kostno-mięśniowego, połączonego z układem nerwowym.

Natomiast filozofia działania oraz wykonywania akupunktury bazuje na tradycji i przekonaniach wschodniej medycyny, której głównym ośrodkiem są Chiny.

Nie należy zatem mylić tych dwóch różnych metod terapii. Jednakże, zarówno w suchej igłoterapii, jak i w akupunkturze, wykorzystujemy ten sam rodzaj igieł.

 

iglowanie3.jpg

 

Środki ostrożności

Przeprowadzenie zabiegu suchej igłoterapii wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad, by zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentowi oraz terapeucie.

W tym celu, przed każdym zabiegiem, terapeuta sprawdza listę kontrolną dla suchej igłoterapii. Podążając krok po kroku, według ściśle określonych reguł higieny, rozważając ewentualne przeciwwskazania i środki ostrożności, terapeuta podejmuje decyzję o wykonaniu bądź niewykonaniu zabiegu.

iglowanie4.jpg

 

Suche igłowanie punktów spustowych oraz terapia manualna są bardzo skutecznymi metodami leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Te dwie metody mogą być stosowane oddzielnie, jednak połączone razem mogą stanowić zintegrowany plan leczenia pacjentów z bólem chronicznym i ostrym.

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.