Ostroga piętowa - przyczyny, leczenie

Odczuwasz ostry ból pięty? Ból nasila się przy chodzeniu lub bieganiu? Dotychczasowe leczenie okazało się nieskuteczne? Przeczytaj tekst poniżej!

Dowiedz się też o leczeniu ostrogi piętowej z wykorzystaniem Terapii Osoczem Bogatopłytkowym PRP GPS - kliknij tutaj

 

 

 

Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Wielu pacjentów z zapaleniem rozcięgna podeszwowego ma tzw. ostrogę piętową na spodzie pięty, jednak to nie same ostrogi kostne powodują dolegliwości bólowe. Potoczna nazwa schorzenia to „ostroga piętowa”, gdyż jest łatwiejsza to wymówienia niż „zapalenie rozcięgna podeszwowego”, a ortopeda jest w stanie pokazać swojemu pacjentowi ostrogę na zwykłym zdjęciu RTG, podczas gdy zapalenie i miejsce bólu uwidocznić można dopiero w dokładnym badaniu USG.

 

Ostroga piętowa (ostroga kostna), czyli widoczne w RTG zwapnienie (określane czasem jako „narośl” kostna) rozcięgna podeszwowego w miejscu przyczepu do kości piętowej, powstaje jako następstwo długotrwałego przeciążenia rozcięgna i specyficznego, przewlekłego procesu zapalnego, który się w nim toczy. Proces zapalny powoduje często bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe pięty, zwłaszcza podczas chodzenia, gdyż każdy krok prowadzi do napięcia rozcięgna i podrażnienia zmienionego zapalnie przyczepu do guza piętowego. Przewlekle trwające zapalenie ulega z czasem nieodwracalnej kalcyfikacji. Dlatego niezmiernie istotne jest szybkie postawienie precyzyjnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii. Rozpoznanie ustalamy na podstawie objawów, badania ortopedycznego, RTG i USG. Badanie ortopedyczne umożliwia ustalenie przyczyny pojawienia się zapalenia rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowej, a zatem wdrożenie skutecznego leczenia.

Przyczyny:

Najczęściej odpowiedzialne są  mikrourazy – mikroprzeciążenia rozcięgna podeszwowego, które po latach prowadzą do ciężkich dolegliwości bólowych. Ich najczęstszą przyczyną pozostaje sztywność mięśni łydki, powodująca:

 • - ból pięty
 • - zapalenie rozcięgna podeszwowego
 • - ostrogę piętową
 • - "zapalenie" ścięgna Achillesa – tendinitis i ból w górnej okolicy pięty

Przyczyny u sportowców:

 • nadmierna aktywność fizyczna stopy (bieganie, skoki) – przeciążenie przy prawidłowo ukształtowanej stopie
 • nieprawidłowe ukształtowanie stopy (np. stopa płaska), powodujące nieprawidłową biomechanikę i przeciążenia, do których mogłoby nie dojść przy braku patologii w budowie stopy
 • przeciążenie w wyniku uprawiania sportu na piasku, który znacznie zwiększa obciążenia w kończynach dolnych

Pozostali pacjenci:

 • otyłość. Zdecydowanie częściej chorują pacjenci z nadwagą niż niedowagą
 • zmiana lub zwiększenie aktywności fizycznej – bez odpowiedniego przygotowania
 • brak prawidłowego łuku stopy – nieprawidłowa budowa stopy
 • sztywność, brak elastyczności, rozciągnięcia mięśni łydki – nieprawidłowa praca mięśnia brzuchatego łydki i ścięgna Achillesa powoduje przeciążenie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa
 • uraz – złamanie, stłuczenie, skręcenie stopy
 • używanie butów o słabej amortyzacji przy chodzeniu na twardym podłożu
 • ucisk na piętę przez niewygodne buty
 • spędzanie zbyt dużej ilości czasu na pięcie – ucisk połączony z napięciem rozcięgna podeszwowego

 

Nowoczesne, specjalistyczne leczenie

Do niedawna nie dysponowaliśmy skutecznymi technikami regeneracji tkanki objętej przewlekłą tendinopatią. Poprawa po tradycyjnym leczeniu często była niewielka, leczenie długotrwałe, a dolegliwości bólowe powracały. Sytuację w dużym stopniu zmieniło zastosowanie terapii ostrzykiwania okolicy pięty osoczem bogatopłytkowym PRP GPS (Platelets Rich Plasma). Wykonanie zabiegu pod kontrolą USG warunkuje precyzyjną aplikację PRP GPS w uwidocznione zmiany, a zatem zdecydowanie zwiększa skuteczność terapii. Ostrzyknięte tkanki, dzięki wysokiemu stężeniu naturalnych czynników wzrostu jakie zawierają zastrzyki PRP GPS, od tej pory pobudzane są do szybkiej, biologicznej regeneracji. Dolegliwości bólowe ustępują, a rozcięgno podeszwowe znów może przenosić siły działające na stopę podczas chodzenia i biegania.

W trakcie opisanego leczenia stosuję również techniki wspomagające, począwszy od indywidualnie dobranych wkładek, poprzez nocne ortezy, dobór odpowiedniego obuwia, odpoczynek oraz bardzo ważną rehabilitację. Iniekcje sterydu (tzw. blokady) są na ogół przeciwwskazane, prowadzą bowiem do przejściowej poprawy, po której następuje nieodwracalne zwłóknienie rozcięgna i utrata elastyczności w miejscu posterydowej blizny. W sporadycznych przypadkach, przy braku poprawy profesjonalnie prowadzonego leczenia zachowawczego, wykonujemy zabieg operacyjny.

Szczegółów dotyczących indywidualnego procesu leczenia dowiesz się podczas wizyty lekarskiej, na którą możesz zarejestrować się tutaj

Dowiedz się więcej o terapii osoczem bogatopłytkowym PRP GPS (Platelets Rich Plasma) z naturalnymi czynnikami wzrostu organizmu - kliknij tutaj

Dowiedz się więcej o terapii Orthokine - czynnikami wzrostu z naturalnym blokerem receptora Interleukiny-1, hamującym proces zapalny w stawie.
Dowiedz się więcej o terapii osoczem bogatopłytkowym PRP GPS (Platelets Rich Plasma) z naturalnymi czynnikami wzrostu organizmu.
Przeczytaj wywiad z dr. Janem Paradowskim o terapii Orthokine w Gazecie Wyborczej.
Przeczytaj wywiad z dr. Janem Paradowskim o terapii  Czynnikami Wzrostu PRP w Dzienniku Polskim.

 

 

 


Dr Jan Paradowski ©


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.