Laseroterapia

Zapraszamy do Sport-Med Kraków, tel. 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

 

Spis treści:

 

fizjoterapia laseroterapiaJest to jeden z nowych, obecnie rozwijanych działów fizykoterapii, w którym do celów leczniczych wykorzystuje się promieniowanie laserowe. Słowo laser jest skrótem angielskiego terminu light amplification by stimulated emission of radiation, który oznacza „wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania".

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 lub kliknij tutaj

1. Na czym polega zabieg?

Jest to przezskórna stymulacja tkanek przy użyciu specjalnej głowicy lasera (zdjęcie poniżej). Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i nieodczuwalna przez pacjenta. Promieniowanie wnika w głąb tkanek, a następnie jest przekazywane do głębszych warstw.

laseroterapia

2. Wpływ promieniowania laserowego na tkanki człowieka

Potwierdzono między innymi wpływ promieniowania laserowego na zwiększenie syntezy kolagenu, białek, oraz kwasu rybonukleinowego (RNA). Stwierdzono również zachodzące pod wpływem tego promieniowania zmiany w potencjale błony komórkowej, odgrywające podstawową rolę w jej funkcjonowaniu. Zmianom ulega również wydzielanie neuroprzekaźników, czyli substancji biologicznych, uczestniczących w przekazywaniu pobudzenia w strukturach układu nerwowego. Usprawnieniu ulega również dysocjacja hemoglobiny, co wpływa korzystnie na zaopatrzenie tkanek w tlen.

Stwierdza się również korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie ran i owrzodzeń. Promieniowanie laserowe stosowano również w leczeniu złamań kości. W badaniach mikroskopowych stwierdzono zachodzące pod jego wpływem zwiększenie unaczynienia oraz szybsze formowanie się kostniny w miejscu złamania.

Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest również zwiększeniu zawartości endorfin i prostaglandyn oraz usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych.

zabieg laseroterapii

3. Wskazania do stosowania laseroterapii

Trudno gojące się rany i owrzodzenia (w tym również odleżyny), przewlekłe stany zapalne, utrudniony zrost kości, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe w przebiegu dyskopatii w lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, zespoły powstałe w wyniku przeciążenia mięśni i tkanek miękkich okołostawowych, w tym również zespół bolesnego łokcia, zapalenie ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych, nerwobóle nerwów obwodowych.

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.