Ultradźwięki

Zapraszamy do Sport-Med Kraków, tel. 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

 

Spis treści:

 

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 lub kliknij tutaj

1. Na czym polega zabieg?

Ultradźwiękami nazywa się drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. W lecznictwie najczęściej stosuje się ultradźwięki o częstotliwościach 800, 1000 i 2400 kHz. Uważa się, że skuteczność terapeutyczna ultradźwięków zależy od prawidłowego ustalenia wskazań do ich stosowania, doboru właściwej dawki oraz metody aplikacji.

zabieg ultradźwiękami

2. Wpływ ultradźwięków na tkanki człowieka

Ultradźwięki wywołują w ustroju ludzkim wiele zmian spowodowanych działaniem ich energii. Zmiany te można podzielić na miejscowe, nazywane również pierwotnymi, oraz ogólne określane jako wtórne.

wpływ ultradźwięków na tkanki człowieka

Zmiany miejscowe (pierwotne) występują w tkankach w chwili wykonywania zabiegu i związane są bezpośrednio z działaniem energii ultradźwięków, wywołującej wiele zmian fizycznych i chemicznych ograniczonych do miejsca jej oddziaływania. Za najważniejsze uznać należy działanie mechaniczne, cieplne oraz fizykochemiczne. Działanie mechaniczne jest ono podstawową składową miejscowego (pierwotnego) wpływu ultradźwięków i obrazowo bywa nazywane mikromasażem. Zjawisko to jest spowodowane wahaniem ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej. Działanie cieplne powstaje w wyniku wytworzonego w tkankach ciepła, którego rozproszenie jest uzależnione od rodzaju tkanki. Stopień przegrzania zależy od dawki natężenia ultradźwięków, czasu stymulacji oraz właściwości fizycznych tkanki. Najsilniej przegrzewa się tkanka nerwowa, następnie - mięśniowa, a najsłabiej - tłuszczowa. Bardzo ważną składową działania ultradźwięków jest ich wpływ na chemiczne właściwości tkanek. Jest to m.in.: przyspieszenie rozpadu białek, zwiększenie przewodnictwa elektrycznego, utlenianie. Działanie ultradźwięków nie ogranicza się do wypływu miejscowego, bowiem obejmuje ono cały organizm. Dla przykładu można podać, iżpoprzez stymulację ultradźwiękami okolic korzeni, splotów, czy też zwojów nerwowych, można drogą odruchową uzyskać zmiany w odległych narządach i układach ustroju.

urządzenie do badania ultradźwiękami

Podstawę leczniczego działania energii ultradźwiękowej stanowią następujące czynniki: zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, usprawnienie oddychania tkankowego i pobudzenie przemiany materii komórek, poprawa uwodnienia tkanek. Wymienione wyżejskutki biologicznego działania ultradźwięków pozwalają na uzyskanie oczekiwanego efektu terapeutycznego. Należy do niego zaliczyć: działanie przeciwbólowe, zmniejszenie napięcia mięśniowego, powstawanie związków aktywnych biologicznie, rozszerzenie naczyń krwionośnych, hamowanie układu współczulnego, hamowanie procesów zapalnych, przyspieszenie wchłaniania tkankowego, wyzwalanie substancji histaminopodobnych (działanie przeciwbólowe) w ilościach aktywnych biologicznie.

3. Wskazania do stosowania ultradzwięków

Ultradźwięki znajdują zastosowanie w szeregu schorzeń. Najczęściej jednak tę metodę stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej, stanach zapalnych, entezopatii (łokieć golfisty, łokieć tenisisty), ostrodze kości piętowej, bólach stawowych.

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.